Stłuczenia to coś, co się po prostu zdarza. Wystarczy małe potknięcie, aby kolano zaczęło puchnąć i boleć. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak sobie poradzić, zanim padnie decyzja o wizycie u lekarza?

plastry przeciwbólowe

1. Plastry przeciwbólowe

Nie ma sensu cierpieć. Najlepiej od razu przylepić w stłuczonym miejscu plaster przeciwbólowy. Zacznie działać dużo szybciej niż tradycyjne formy przyjmowania leków, bo przykleja się go dokładnie tam, gdzie ma zadziałać. Plaster przeciwbólowy jest farmakologiczną formą leczenia, więc zadziała szybciej niż naturalne sposoby.

2. Okład z kapusty

Dobrze jest obłożyć stłuczone miejsce zimną kapustą. Koniecznie należy rozgnieść wewnętrzną część liścia, tak aby wypuściła sok. Chłodną kapustę przykłada się w obolałe miejsce i zabezpiecza przed przesuwaniem. Kapusta pomaga w walce z opuchlizną, tymczasem zimno działa przeciwbólowo.

3. Okład z wody i octu

Mieszanką wody i octu nasącza się gazik, z którego robi się okład. Zazwyczaj, należy go dodatkowo przymocować bandażem. Okład chłodzący tego typu należy trzymać przynajmniej przez 30 minut.

4. Kostki lodu

Zimny okład można wykonać też przy pomocy kostek lodu lub mrożonki. Ważne by nie była ona przytrzymywana za długo i nie spowodowała odmrożeń.

5. Żele z arniką

Arnika górska jest ziołem powszechnie stosowanym przy walce z siniakami i stłuczeniami. Działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Arnika zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, więc przyczynia się do znikania krwiaków.

Comments are closed.