Bez regularnych badań niekiedy trudno jest w porę dostrzec objawy choroby, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Do szczególnie „podstępnych” chorób należą schorzenia nerek, które mogą rozwijać się miesiące lub nawet lata bez widocznych symptomów.

Profilaktyka jest prosta

poradnia nefrologiczna dla dzieci białystok

Wiedząc o tym, że zagrożenie płynące ze strony chorób nerek jest tak wysokie, dość łatwo jest zacząć działać. Kluczem do tego są odpowiednie badania profilaktyczne. W tym akurat przypadku podstawowa profilaktyka nie jest trudna, bo wystarczy badać mocz i zwracać uwagę na niejednoznaczne objawy typu bóle brzucha, gorączka, osłabienie. Dzięki badaniu moczu można zwrócić uwagę na niewielkie zmiany w jego składzie, pojawienie się krwi, zanieczyszczeń, osadu. Nie zawsze możliwe jest zauważenie tego podczas oddawania moczu, nie zawsze też pojawiają się symptomy typu pieczenie, bolesność czy skąpomocz. Dlatego badanie wydaje się najbardziej logiczną metodą profilaktyki. Więcej informacji i porady znajdziesz na https://www.cmryska.pl/poradnie-specjalistyczne/poradnia-nefrologiczna-dla-dzieci/.

Wybór lekarza

Dobrze jest od początku korzystać z usług dobrego lekarza. Doświadczony nefrolog Białystok nie zlekceważy żadnych objawów i nie odeśle zaniepokojonego pacjenta bez rozwiania jego obaw. Wstępnie badanie moczu wykonuje się raz na rok, ale w razie jakichkolwiek podejrzeń, że dzieje się coś złego (np. pojawiły się inne symptomy) można pomyśleć o zwiększeniu częstotliwości. Częściej badać się powinny zwłaszcza osoby starsze, jak też cierpiące na nadciśnienie lub cukrzycę.

Comments are closed.