przewlekłe zapalnie trzustki1)Zapalenia trzustki

a) ostre –
najczęstszymi przyczynami tej choroby są: nadużycie alkoholu ok. 50% występowania, kamica zółciowa 30% lub uraz. Warto jest zaszczepić się na świnkę i WZW, ponieważ te choroby mają również udział w występowaniu tego schorzenia. Charakterystycznymi objawami ozt. są bardzo silne, często promieniujące bóle brzucha i wysoka temperatura. Może również pojawiać się wzdęcie, któremu towarzyszy zatrzymanie stolca. Dalsza część objawów może przypominać np. grypę, z charakterystycznymi dla niej bólami mięśni i dreszczami.
Leczenie: Leczenie w ozt. musi być wielokierunkowe, obejmować monitorowanie czynności serca oraz nerek, poza tym ważne jest kontrolowanie prawidłowych parametrów biochemicznych krwi, np. wzrost poziomu cukru, spadek p. wapnia, w skrajnych przypadkach (anemia) krew się przetacza. Należy pamiętać, iż choroba ta wiąże się z bardzo silnie odczuwanym bólem, więc niezbędnym jest podanie środków przeciwbólowych (z wykluczeniem morfiny). Następnym krokiem w opiece nad chorym w szpitalu jest wdrażanie antybiotykoterapii, która ma na celu uniknięcie zakażenia. Niesamowicie ważne jest również odżywianie podczas choroby, która powoduje szybkie zużywanie zapasów tzw. stan hiperkatabolizmu, który prowadzi do gwałtownego ubytku masy ciała, zużycia zapasów tłuszczu i białka. U chorych na ciężkie OZT stosuje się całkowite żywienie pozajelitowe lub całkowite żywienie dojelitowe.

b) przewlekłe –
przyczynami pzt. są przede wszystkim nadużywanie alkoholu oraz zatkanie przewodu żółciowego wspólnego przez kamień żółciowy. Czynnikami, które zwiększają zachorowalność na tę chorobę są otyłość, złe żywienie oraz przewlekłe zażywanie niektórych leków. Podczas jej przebiegu następuje zanik tkanki gruczołowej, co z kolei prowadzi do upośledzenia czynności wydzielniczych trzustki. Taki stan gruczołu może doprowadzić do cukrzycy.

Leczenie: by zdiagnozować pzt. wykonuje się badanie krwi i moczu, by sprawdzić poziom amylazy (enzym trzustki). Wykonuje się też ultrasonografię, która umożliwia potwierdzenie bądź wykluczenie kamicy pęcherzyka żółciowego. Można też wykonać wyjściową tomografię komputerową z dożylnym podaniem środka cieniującego. W prowadzeniu chorego ważną rolę odgrywa dostarczanie organizmowi brakujących enzymów trzustkowych, by przywrócić organizmowi normalne funkcjonowanie i zapobiec rozwojowi np. cukrzycy. Ważna jest też odpowiednia dieta niskotłuszczowa.

Zostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.