Żywokost to roślina, która w medycynie naturalnej stosowana była od dawna. Jak sama nazwa wskazuje – żywokost – pomagał w sytuacjach złamań otwartych, zwichnięć, stłuczeń i innych urazów kości. Stosowano go w różny sposób, korzystając z dobrodziejstw jego liści oraz korzeni.

Żywokost dawniej

Dawniej żywokost stosowano różnorako. Z korzenia, który ścierano lub rozdrabniano w innych sposób na papkę, robiono maści do obkładania stłuczonych i bolących miejsc. Uśmierzała ona ból, zmniejszała też opuchliznę. Z liści, delikatnie tłuczonych, by puściły soki, robiono lecznicze okłady. I jeden i drugi sposób był niezawodny i wspierał regenerację kości i powrót do zdrowia i sprawności. Praktycznie te sposoby leczenia były znane wszystkim i w całej Polsce. Żywokost był popularną rośliną, którą można było napotkać wszędzie.

Maść żywokostowa dziś

Potem żywokost przez pewien czas był na cenzurowanym, by w chwale znów powrócić i stać się obecnie jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych. Dzisiaj maść żywokostowa to prawdziwy hit, który stosowany jest przy schorzeniach stawów i kości. Działa przeciwzapalnie, zmniejsza ból i pomaga regenerować się stawom i kościom po urazach. Chociaż niektórzy robią sami maść z żywokostu domowym sposobem, lepiej jest jednak skorzystać z gotowego produktu, który został opracowany pod kątem stężenia substancji aktywnych. Taka maść nie będzie zatem ani zbyt słaba, ani zbyt mocna.

Comments are closed.